Yageo RC1206FR-073R92L
RC1206FR-073R92L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-073R92L
Brief Description
RES SMD 3.92 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-073R92L.pdf
Availability of RC1206FR-073R92L
QUANTITY
RC1206FR-073R92L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-073R92L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-073R92L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.92
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-073R92L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-073R92L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-073R92L Details Description
Related parts for RC1206FR-073R92L
CAP CER 75PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 11POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
DIODE 1PH 12A 400V GBPC-W datasheet.pdf
RES 270K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
8385-7 STRIPPER BLADE datasheet.pdf
MGH MAGNET -ACTUATOR datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 62NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf