Recom Power RP15-2412SA/N-HC
RP15-2412SA/N-HC picture photo
Mfg. Part Number
RP15-2412SA/N-HC
Brief Description
CONV DC/DC 15W 18-36VIN 12VOUT
Datasheet Download
RP15-2412SA/N-HC.pdf
Availability of RP15-2412SA/N-HC
QUANTITY
RP15-2412SA/N-HC Order Process
Ship out your order
Specifications of RP15-2412SA/N-HC
Internal Part NumberEIS-RP15-2412SA/N-HC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesPOWERLINE RP15-A
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.3A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation1.6kV (1600V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module (4 Leads)
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max15.6W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RP15-2412SA/N-HC
Related LinksRP15-241, RP15-2412SA/N-HC Datasheet, Recom Power Distributor
RP15-2412SA/N-HC Details Description
Related parts for RP15-2412SA/N-HC
IC OPAMP PGA 13MHZ RRO TSOT23-8 datasheet.pdf
FEMALE CONTACT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 13C OLIVE datasheet.pdf
FIXED IND 75UH 1.2A 330 MOHM SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 24V datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 5V 20A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf