Yageo RC1206FR-07523RL
RC1206FR-07523RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07523RL
Brief Description
RES SMD 523 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07523RL.pdf
Availability of RC1206FR-07523RL
QUANTITY
RC1206FR-07523RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07523RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07523RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07523RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07523RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07523RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07523RL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
XLATOR TTL-DIFF PECL DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A datasheet.pdf