Yageo RC1206FR-0753K6L
RC1206FR-0753K6L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0753K6L
Brief Description
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0753K6L.pdf
Availability of RC1206FR-0753K6L
QUANTITY
RC1206FR-0753K6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0753K6L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0753K6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0753K6L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-0753K6L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0753K6L Details Description
Related parts for RC1206FR-0753K6L
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AC datasheet.pdf
IC MPU I960 100MHZ 540HBGA datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC 8BIT BIDIR V-LVL TRANSL 20BGA datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CABLE ASSY SM MTRJ - LC DUP 3M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.81MM datasheet.pdf