Yageo RC1206FR-0762RL
RC1206FR-0762RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0762RL
Brief Description
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0762RL.pdf
Availability of RC1206FR-0762RL
QUANTITY
RC1206FR-0762RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0762RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0762RL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0762RL
Related LinksRC1206F, RC1206FR-0762RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0762RL Details Description
Related parts for RC1206FR-0762RL
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
EMBEDDED C DEVELOPMENT KIT datasheet.pdf
IC CPLD 1536MC 15NS 388BGA datasheet.pdf
HDR CONN SMT DR 30 GOLD datasheet.pdf
JUN-POW-TIM CONTACT datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5MHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
FIXED IND 4.4UH 680MA 430 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf