Integrated Device Technology (IDT) IDT71V35761S183BQGI8
IDT71V35761S183BQGI8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT71V35761S183BQGI8
Brief Description
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA
Datasheet Download
IDT71V35761S183BQGI8.pdf
Availability of IDT71V35761S183BQGI8
QUANTITY
IDT71V35761S183BQGI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71V35761S183BQGI8
Internal Part NumberEIS-IDT71V35761S183BQGI8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 05/Nov/2008
Standard Package2,000
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size4.5M (128K x 36)
Speed183MHz
InterfaceParallel
Voltage - Supply3.135 V ~ 3.465 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case165-TBGA
Supplier Device Package165-CABGA (13x15)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71V35761S183BQGI8
IDT71V35761S183BQGI8 Details Description
Related parts for IDT71V35761S183BQGI8
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 22PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 4V X5R 01005 datasheet.pdf
HIGH SECURITY KEYLOCK/SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf