Yageo RC1206FR-0768R1L
RC1206FR-0768R1L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0768R1L
Brief Description
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0768R1L.pdf
Availability of RC1206FR-0768R1L
QUANTITY
RC1206FR-0768R1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0768R1L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0768R1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0768R1L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-0768R1L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0768R1L Details Description
Related parts for RC1206FR-0768R1L
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 21.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 17.4KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf