Yageo RC1206FR-076R98L
RC1206FR-076R98L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-076R98L
Brief Description
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-076R98L.pdf
Availability of RC1206FR-076R98L
QUANTITY
RC1206FR-076R98L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-076R98L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-076R98L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-076R98L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-076R98L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-076R98L Details Description
Related parts for RC1206FR-076R98L
MOD PWR ENTRY 1POLE QC 1.5MM PNL datasheet.pdf
PROBE CURVED ANGLED SSTEEL datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 47000PF 50VX7R 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf