Yageo RC1206FR-07787RL
RC1206FR-07787RL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-07787RL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 787 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-07787RL.pdf
Availability of RC1206FR-07787RL
QUANTITY
RC1206FR-07787RL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-07787RL
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-07787RL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)787
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-07787RL
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-07787RL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-07787RL Details Description
Related parts for RC1206FR-07787RL
FIXED IND 47UH 260MA 2.064 OHM datasheet.pdf
IC ADC 13BIT 2.7V 4CH SPI 16SOIC datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V D 6500MAH NIMH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
CAP CER 330PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
POT 250K OHM 1/10W CARBON R-LOG datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 5.25W 5% AXIAL datasheet.pdf