Yageo RC1206FR-0788K7L
RC1206FR-0788K7L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206FR-0788K7L
Brief Description
RES SMD 88.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206FR-0788K7L.pdf
Availability of RC1206FR-0788K7L
QUANTITY
RC1206FR-0788K7L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206FR-0788K7L
Internal Part NumberEIS-RC1206FR-0788K7L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206FR-0788K7L
Related LinksRC1206FR, RC1206FR-0788K7L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206FR-0788K7L Details Description
Related parts for RC1206FR-0788K7L
HOOK-UP STRND 20AWG RED 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH SLOTTED OPT W/WIRE LEADS datasheet.pdf
IC DRIVER PRE FET 6 CHAN 28-SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 0.274 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 200MW SOD323 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG RED 1000' datasheet.pdf