Yageo RC1206JR-071M1L
RC1206JR-071M1L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-071M1L
Brief Description
RES SMD 1.1M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-071M1L.pdf
Availability of RC1206JR-071M1L
QUANTITY
RC1206JR-071M1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-071M1L
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-071M1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-071M1L
Related LinksRC1206J, RC1206JR-071M1L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-071M1L Details Description
Related parts for RC1206JR-071M1L
IC OPAMP GP 350KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR SGL MICRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT 2MM T/H datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO220AA datasheet.pdf
CONN PLUG 7P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
LUG COPPER BLANK TONGUE datasheet.pdf
RF HBT PROG 5BIT COUNTER 24QFN datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf