Yageo RC1206JR-0724KL
RC1206JR-0724KL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-0724KL
Brief Description
RES SMD 24K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-0724KL.pdf
Availability of RC1206JR-0724KL
QUANTITY
RC1206JR-0724KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-0724KL
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-0724KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)