Vishay/Dale RWR81S84R5FSS70
RWR81S84R5FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81S84R5FSS70
Brief Description
RES 84.5 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81S84R5FSS70.pdf
Availability of RWR81S84R5FSS70
QUANTITY
RWR81S84R5FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81S84R5FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR81S84R5FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)84.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81S84R5FSS70
Related LinksRWR81S8, RWR81S84R5FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81S84R5FSS70 Details Description
Related parts for RWR81S84R5FSS70
CONN HEADER 8POS 2MM GOLD SMD datasheet.pdf
OPTOISO 7.5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.32K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.100 T/H datasheet.pdf
CONN HDR 108POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONV POWER MOD DIN 20W datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 140MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf
2.5V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf