Yageo RC1206JR-073M6L
RC1206JR-073M6L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-073M6L
Brief Description
RES SMD 3.6M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-073M6L.pdf
Availability of RC1206JR-073M6L
QUANTITY
RC1206JR-073M6L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-073M6L
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-073M6L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-073M6L
Related LinksRC1206J, RC1206JR-073M6L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-073M6L Details Description
Related parts for RC1206JR-073M6L
FUSE GLASS 5A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANSFORMR AUDIO 600CT/200CT IMP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 21.2VC DO-214A datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 8UMAX datasheet.pdf
IC SUPERVISORY PWM datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf