Yageo RC1206JR-07470KL
RC1206JR-07470KL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-07470KL
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 470K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-07470KL.pdf
Availability of RC1206JR-07470KL
QUANTITY
RC1206JR-07470KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-07470KL
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-07470KL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
PCN OtherRC/AC 0603/0805/1206 22/Jan/2013
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-07470KL
Related LinksRC1206JR, RC1206JR-07470KL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-07470KL Details Description
Related parts for RC1206JR-07470KL
IC REG LDO 6V 1A TO252-3 datasheet.pdf
RES SMD 1.18M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:10 3GHZ 32TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 154 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1/2W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC PLAD datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 5% 1000VDC datasheet.pdf