Yageo RC1206JR-0775KL
RC1206JR-0775KL picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-0775KL
Brief Description
RES SMD 75K OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-0775KL.pdf
Availability of RC1206JR-0775KL
QUANTITY
RC1206JR-0775KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-0775KL
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-0775KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-0775KL
Related LinksRC1206J, RC1206JR-0775KL Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-0775KL Details Description
Related parts for RC1206JR-0775KL
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 240V datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMA datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CAP POLYMER 68UF 20% 8V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 1HV(5KV) PIN datasheet.pdf
BT LE PLATFORM MODULE INT ANT datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.05A 360 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1500V 12A TO-247 datasheet.pdf