Vishay/Dale CMF5554K900FKBF
CMF5554K900FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5554K900FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 54.9K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5554K900FKBF.pdf
Availability of CMF5554K900FKBF
QUANTITY
CMF5554K900FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5554K900FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5554K900FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)54.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5554K900FKBF
Related LinksCMF5554, CMF5554K900FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5554K900FKBF Details Description
Related parts for CMF5554K900FKBF
IC 9-CH DIFF TRANSCEIVER 56-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 3MBIT 10NS 100TQFP datasheet.pdf
IC CMOS HEX GATE 4INV 16-SOIC datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY 4P YELLOW datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE TIE 18 LB 3.93" RED datasheet.pdf
CONN HEADER .079" 12POS datasheet.pdf
HD 38999 32C 32#23 PIN RECP datasheet.pdf
RES SMD 0.075 OHM 5% 1/3W 0603 datasheet.pdf
Quad SPDT +-15 V/+12 V Switches IC datasheet.pdf