Yageo RC1206JR-079M1L
RC1206JR-079M1L picture photo
Mfg. Part Number
RC1206JR-079M1L
Brief Description
RES SMD 9.1M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RC1206JR-079M1L.pdf
Availability of RC1206JR-079M1L
QUANTITY
RC1206JR-079M1L Order Process
Ship out your order
Specifications of RC1206JR-079M1L
Internal Part NumberEIS-RC1206JR-079M1L
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC1206JR-079M1L
Related LinksRC1206J, RC1206JR-079M1L Datasheet, Yageo Distributor
RC1206JR-079M1L Details Description
Related parts for RC1206JR-079M1L
IC MUX/DEMUX 8X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 39POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 2.4A 91 MOHM SMD datasheet.pdf
UMK-RJ 45/10 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
MICRO 100C S 72" RBW NI datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf