Stackpole Electronics Inc. RC12JB13M0
RC12JB13M0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB13M0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB13M0.pdf
Availability of RC12JB13M0
QUANTITY
RC12JB13M0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB13M0
Internal Part NumberEIS-RC12JB13M0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)13M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB13M0
Related LinksRC12J, RC12JB13M0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB13M0 Details Description
Related parts for RC12JB13M0
CONN PLUG 6POS FEMALE SOLDER datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 72 50/CD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 237KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.6KV 600A DO200AB datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 20ppm 24pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 5V 1100W datasheet.pdf
LOCK NUT 1.969" NYLON M40 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 17 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IGBT 1200V 108A TO247 datasheet.pdf