Stackpole Electronics Inc. RC12JB16R0
RC12JB16R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB16R0
Brief Description
RES 16 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB16R0.pdf
Availability of RC12JB16R0
QUANTITY
RC12JB16R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB16R0
Internal Part NumberEIS-RC12JB16R0
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB16R0
Related LinksRC12J, RC12JB16R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB16R0 Details Description
Related parts for RC12JB16R0
POT 50K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MICROMANAGER 5% 16-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 2.5V 20% 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
MODULES POWER DRIVERS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
NRFREADY MICROPHONE datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf