Murata Electronics North America UWQ-12/17-Q48NT-C
UWQ-12/17-Q48NT-C picture photo
Mfg. Part Number
UWQ-12/17-Q48NT-C
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 204W 12V 17A
Datasheet Download
UWQ-12/17-Q48NT-C.pdf
Availability of UWQ-12/17-Q48NT-C
QUANTITY
UWQ-12/17-Q48NT-C Order Process
Ship out your order
Specifications of UWQ-12/17-Q48NT-C
Internal Part NumberEIS-UWQ-12/17-Q48NT-C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesUWQ-12/17-Q48T-C
PackagingTray
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)80V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)17A
Power (Watts) - Manufacture Series204W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.46" H (58.4mm x 36.8mm x 11.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max204W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UWQ-12/17-Q48NT-C
Related LinksUWQ-12/1, UWQ-12/17-Q48NT-C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
UWQ-12/17-Q48NT-C Details Description
Related parts for UWQ-12/17-Q48NT-C
IDC CABLE - MDM40T/MC40F/X datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 200MS SNT-4A datasheet.pdf
RES MO 1W 20K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.261 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN RCPT 27POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
MGRID HDR D.R. RA W/VD 36CKT datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 580MA 640 MOHM datasheet.pdf