Stackpole Electronics Inc. RC12JB2K40
RC12JB2K40 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB2K40
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB2K40.pdf
Availability of RC12JB2K40
QUANTITY
RC12JB2K40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB2K40
Internal Part NumberEIS-RC12JB2K40
Standard Package1,000
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB2K40
Related LinksRC12J, RC12JB2K40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB2K40 Details Description
Related parts for RC12JB2K40
IC REG LDO 3.3V 0.4A SOT223 datasheet.pdf
SWITCH DIP SHUNT 4POS LP TIN datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINITEK UNSHR HDR datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf