Stackpole Electronics Inc. RC12JB3R90
RC12JB3R90 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB3R90
Brief Description
RES 3.9 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB3R90.pdf
Availability of RC12JB3R90
QUANTITY
RC12JB3R90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB3R90
Internal Part NumberEIS-RC12JB3R90
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB3R90
Related LinksRC12J, RC12JB3R90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB3R90 Details Description
Related parts for RC12JB3R90
MOSFET STAGE BOOST 500V V1-B datasheet.pdf
SW PIN PLNGR SPDT 15.1A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS RT ANG SMD TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 3432MC 6.72NS 144TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 130K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 11.8M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M GREEN 14' datasheet.pdf
LED IND RED 125V 6" WIRE LEAD datasheet.pdf