Stackpole Electronics Inc. RC12JB8R20
RC12JB8R20 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JB8R20
Brief Description
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JB8R20.pdf
Availability of RC12JB8R20
QUANTITY
RC12JB8R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JB8R20
Internal Part NumberEIS-RC12JB8R20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JB8R20
Related LinksRC12J, RC12JB8R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JB8R20 Details Description
Related parts for RC12JB8R20
IC TEMP SNSR PROG 5V 8SOIC datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 4PDT 5A 5V datasheet.pdf
CORD COIL STANDARD 8-8 WHITE 14' datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
1/2" FR BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
TERMINAL VH 12.5 FOR SAKK 10 datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CTV 2C 2#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf