Stackpole Electronics Inc. RC12JT12K0
RC12JT12K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT12K0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 12K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT12K0.pdf
Availability of RC12JT12K0
QUANTITY
RC12JT12K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT12K0
Internal Part NumberEIS-RC12JT12K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT12K0
Related LinksRC12J, RC12JT12K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT12K0 Details Description
Related parts for RC12JT12K0
IC OPAMP GP 210MHZ 8SOIC datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET 2 RESISTOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 EYELET datasheet.pdf
PATCH PANEL 24PORT CAT6 AMPTRAC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
KIT EVAL FIBER OPTIC 125MBD datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
RES 14.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 27POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 16KV 3MA AXIAL datasheet.pdf