Stackpole Electronics Inc. RC12JT180K
RC12JT180K picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT180K
Brief Description
RES 180K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT180K.pdf
Availability of RC12JT180K
QUANTITY
RC12JT180K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT180K
Internal Part NumberEIS-RC12JT180K
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT180K
Related LinksRC12J, RC12JT180K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT180K Details Description
Related parts for RC12JT180K
RES SMD 41.2 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 5A TO220-2 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 25V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 0.1% RADIAL datasheet.pdf