Stackpole Electronics Inc. RC12JT3K30
RC12JT3K30 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT3K30
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT3K30.pdf
Availability of RC12JT3K30
QUANTITY
RC12JT3K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT3K30
Internal Part NumberEIS-RC12JT3K30
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT3K30
Related LinksRC12J, RC12JT3K30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT3K30 Details Description
Related parts for RC12JT3K30
SWITCH PUSH SPDT 0.3A 12V datasheet.pdf