Stackpole Electronics Inc. RC12JT3K90
RC12JT3K90 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT3K90
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT3K90.pdf
Availability of RC12JT3K90
QUANTITY
RC12JT3K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT3K90
Internal Part NumberEIS-RC12JT3K90
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT3K90
Related LinksRC12J, RC12JT3K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT3K90 Details Description
Related parts for RC12JT3K90
CAP CER 5.1PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL GREEN/GREEN datasheet.pdf
NUT 15/32-32 BR SNZN 562 094 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC ENERGY MM PROCESSOR 24TQFN datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T412 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
POWER DIVIDER 3-WAY 5-1500MHZ datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf
FUSE 63A 1500V 1 XL PV BOLT IN V datasheet.pdf