Stackpole Electronics Inc. RC12JT43K0
RC12JT43K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12JT43K0
Brief Description
RES 43K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC12JT43K0.pdf
Availability of RC12JT43K0
QUANTITY
RC12JT43K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12JT43K0
Internal Part NumberEIS-RC12JT43K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12JT43K0
Related LinksRC12J, RC12JT43K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12JT43K0 Details Description
Related parts for RC12JT43K0
RES 2.15M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.22UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 3.6"L X 2.25"W datasheet.pdf
MODULE IRDA 115.2KBPS 7-SMD datasheet.pdf
ROUND SPACER #10 NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES 59 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 76 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 120W datasheet.pdf
33000UF 100V 76X146MM 85C 20000H datasheet.pdf