Stackpole Electronics Inc. RC12KB100K
RC12KB100K picture photo
Mfg. Part Number
RC12KB100K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KB100K.pdf
Availability of RC12KB100K
QUANTITY
RC12KB100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KB100K
Internal Part NumberEIS-RC12KB100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KB100K
Related LinksRC12K, RC12KB100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KB100K Details Description
Related parts for RC12KB100K
CABLE TIE STD ORANGE 7.4" datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 1.9GHZ 14SOIC datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 2200A DO200AB datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR CIRCUIT 4UCSP datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 1.2A 300 MOHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 180MA 1.4 OHM datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB R/A G ZINC datasheet.pdf