Stackpole Electronics Inc. RC12KB1M00
RC12KB1M00 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KB1M00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1M OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KB1M00.pdf
Availability of RC12KB1M00
QUANTITY
RC12KB1M00 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KB1M00
Internal Part NumberEIS-RC12KB1M00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KB1M00
Related LinksRC12K, RC12KB1M00 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KB1M00 Details Description
Related parts for RC12KB1M00
JUMPER-H9992TR/1852WH/X 3" datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 2A TO-220 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 30POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 WW datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20MA TSOT23-8 datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
RES 210 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 12V 83MA OUT datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIE SET FOR M/5 FRAME datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 5.5A DPAK datasheet.pdf