Stackpole Electronics Inc. RC12KB27R0
RC12KB27R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KB27R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KB27R0.pdf
Availability of RC12KB27R0
QUANTITY
RC12KB27R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KB27R0
Internal Part NumberEIS-RC12KB27R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPulse Handling Resistor Solutions
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KB27R0
Related LinksRC12K, RC12KB27R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KB27R0 Details Description
Related parts for RC12KB27R0
IC MICROMON 5V PBRST/WD SOT23-5 datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
IC BUFFER FANOUT 10OUTPUT 64QFNS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 24VOUT 25W datasheet.pdf
POT 20K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 30V datasheet.pdf
CAP MICA 4700PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf