Stackpole Electronics Inc. RC12KB390K
RC12KB390K picture photo
Mfg. Part Number
RC12KB390K
Brief Description
RES 390K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KB390K.pdf
Availability of RC12KB390K
QUANTITY
RC12KB390K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KB390K
Internal Part NumberEIS-RC12KB390K
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KB390K
Related LinksRC12K, RC12KB390K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KB390K Details Description
Related parts for RC12KB390K
IC FLASH 2MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY SSR 3.5A 24VDC DIN-RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BLZ 5.00/15/270F SN BK datasheet.pdf
IC 8051 MCU 8K-EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 4X1 GREEN DIFF datasheet.pdf