Stackpole Electronics Inc. RC12KT1M80
RC12KT1M80 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT1M80
Brief Description
RES 1.8M OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT1M80.pdf
Availability of RC12KT1M80
QUANTITY
RC12KT1M80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT1M80
Internal Part NumberEIS-RC12KT1M80
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.8M
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT1M80
Related LinksRC12K, RC12KT1M80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT1M80 Details Description
Related parts for RC12KT1M80
IC INVERTER DUAL OD 6-ULLGA datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 30POS datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN PCB 6COND datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT PIN datasheet.pdf