Stackpole Electronics Inc. RC12KT820R
RC12KT820R picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT820R
Brief Description
RES 820 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT820R.pdf
Availability of RC12KT820R
QUANTITY
RC12KT820R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT820R
Internal Part NumberEIS-RC12KT820R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT820R
Related LinksRC12K, RC12KT820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT820R Details Description
Related parts for RC12KT820R
IC XDSL LINE DRIVER 16-SSOP datasheet.pdf
PANEL SIDE 63X28X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO204AC datasheet.pdf
LED CBI 3MM BI-LVL RED/YELLOW datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 15POS datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS SKT datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.01A 24V datasheet.pdf