Stackpole Electronics Inc. RC12KT82K0
RC12KT82K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC12KT82K0
Brief Description
RES 82K OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
RC12KT82K0.pdf
Availability of RC12KT82K0
QUANTITY
RC12KT82K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC12KT82K0
Internal Part NumberEIS-RC12KT82K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.142" Dia x 0.374" L (3.60mm x 9.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC12KT82K0
Related LinksRC12K, RC12KT82K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC12KT82K0 Details Description
Related parts for RC12KT82K0
CONVERTER DC-DC 48VIN 16A HORZ datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 213MA 2.25 OHM TH datasheet.pdf
DEV EMULATOR PCB ADAPTER 144-QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 54 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 23.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
PWR RCPT VT PF .76AULF 33POS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT FP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
500 TB SOCKET RA datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf