Vicor Corporation V48C28M75BL3
V48C28M75BL3 picture photo
Mfg. Part Number
V48C28M75BL3
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W
Datasheet Download
V48C28M75BL3.pdf
Availability of V48C28M75BL3
QUANTITY
V48C28M75BL3 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C28M75BL3
Internal Part NumberEIS-V48C28M75BL3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)2.67A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Efficiency88.4%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C28M75BL3
Related LinksV48C28, V48C28M75BL3 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C28M75BL3 Details Description
Related parts for V48C28M75BL3
ESD LAB COAT W/CUFFS TEAL XL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC CPLD 32MC 7.5NS 48TQFP datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 1.15A 580 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ON DELAY 4 FORM C datasheet.pdf
DEV KIT FOR USB-5EC datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 1.25W DO214AC datasheet.pdf
TV 99C MIXED TWIN PIN J/N RECP datasheet.pdf
8-Channel, 4.8 kHz, Ultralow Noise, 24-Bit Sigma-Delta ADC with PGA IC datasheet.pdf