Stackpole Electronics Inc. RC14JB10R0
RC14JB10R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB10R0
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB10R0.pdf
Availability of RC14JB10R0
QUANTITY
RC14JB10R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB10R0
Internal Part NumberEIS-RC14JB10R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB10R0
Related LinksRC14J, RC14JB10R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB10R0 Details Description
Related parts for RC14JB10R0
RES SMD 11.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 150VWM 243VC SMD datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT PIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf