Stackpole Electronics Inc. RC14JB120R
RC14JB120R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB120R
Brief Description
RES 120 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB120R.pdf
Availability of RC14JB120R
QUANTITY
RC14JB120R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB120R
Internal Part NumberEIS-RC14JB120R
PackagingBulk
Resistance (Ohms)120
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB120R
Related LinksRC14J, RC14JB120R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB120R Details Description
Related parts for RC14JB120R
RES SMD 10.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
RES SMD 2.55 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
LIMIT SWITCH ROLLER PLUNGR 30VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
CARD GUIDE ANTISTAT 7.5X.078 BLK datasheet.pdf
RES 562 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 17POS 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 10A 10 MOHM TH datasheet.pdf
RES 18K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf