Stackpole Electronics Inc. RC14JB430K
RC14JB430K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB430K
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 430K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB430K.pdf
Availability of RC14JB430K
QUANTITY
RC14JB430K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB430K
Internal Part NumberEIS-RC14JB430K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingBulk
Resistance (Ohms)430k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB430K
Related LinksRC14J, RC14JB430K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB430K Details Description
Related parts for RC14JB430K
SENSOR 200PSI 3/8-24UNF 1-5V datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 5MM datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 400MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 8POS datasheet.pdf