Stackpole Electronics Inc. RC14JB4K70
RC14JB4K70 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JB4K70
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JB4K70.pdf
Availability of RC14JB4K70
QUANTITY
RC14JB4K70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JB4K70
Internal Part NumberEIS-RC14JB4K70
PackagingBulk
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JB4K70
Related LinksRC14J, RC14JB4K70 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JB4K70 Details Description
Related parts for RC14JB4K70
PHOTOINTERRUPTER REFL 0.7MM PCB datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 7 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC HIGH FREQUENCY MODULATION datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS BOX MNT W/PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 192POS GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf