Stackpole Electronics Inc. RC14JT100K
RC14JT100K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT100K
Brief Description
RES 100K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT100K.pdf
Availability of RC14JT100K
QUANTITY
RC14JT100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT100K
Internal Part NumberEIS-RC14JT100K
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT100K
Related LinksRC14J, RC14JT100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT100K Details Description
Related parts for RC14JT100K
SURGE SUPP THYRISTOR 66V TO-92 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V Y5P RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V U2J 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 741 OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf