Stackpole Electronics Inc. RC14JT11R0
RC14JT11R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT11R0
Brief Description
RES 11 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT11R0.pdf
Availability of RC14JT11R0
QUANTITY
RC14JT11R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT11R0
Internal Part NumberEIS-RC14JT11R0
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT11R0
Related LinksRC14J, RC14JT11R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT11R0 Details Description
Related parts for RC14JT11R0
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 6NS 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN INSULATION SLEEVE .250 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
CABLE 10POS .100 JUMPER 26 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X17.78MM datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 12V 5.6A 6UDFN datasheet.pdf