Stackpole Electronics Inc. RC14JT12K0
RC14JT12K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT12K0
Brief Description
RES 12K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT12K0.pdf
Availability of RC14JT12K0
QUANTITY
RC14JT12K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT12K0
Internal Part NumberEIS-RC14JT12K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)