Stackpole Electronics Inc. RC14JT15K0
RC14JT15K0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT15K0
Brief Description
RES 15K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT15K0.pdf
Availability of RC14JT15K0
QUANTITY
RC14JT15K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT15K0
Internal Part NumberEIS-RC14JT15K0
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT15K0
Related LinksRC14J, RC14JT15K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT15K0 Details Description
Related parts for RC14JT15K0
MOSFET RF N-CHAN 28V 23W NI-780S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
MCU 32BIT 64K FLASH 64-LFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
SWITCH OPTICAL SC 2X2 1310NM datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 29POS TIN datasheet.pdf
FIBER OPTIC ADAPTOR datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT SKT datasheet.pdf