Stackpole Electronics Inc. RC14JT200K
RC14JT200K picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT200K
Brief Description
RES 200K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT200K.pdf
Availability of RC14JT200K
QUANTITY
RC14JT200K Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT200K
Internal Part NumberEIS-RC14JT200K
Standard Package5,000
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT200K
Related LinksRC14J, RC14JT200K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT200K Details Description
Related parts for RC14JT200K
RES SMD 453 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC VIDEO SWITCH DUAL SPST 16QSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 31POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 1W DO213AB datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
LED MODULE RED datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X38MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 2W 1206 datasheet.pdf