Stackpole Electronics Inc. RC14JT4K30
RC14JT4K30 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT4K30
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.3K OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT4K30.pdf
Availability of RC14JT4K30
QUANTITY
RC14JT4K30 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT4K30
Internal Part NumberEIS-RC14JT4K30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT4K30
Related LinksRC14J, RC14JT4K30 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT4K30 Details Description
Related parts for RC14JT4K30
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 16DIP datasheet.pdf
IC QUINTUPLE VOLT MONITOR datasheet.pdf
IC MCU ARM7 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0612 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC TEMP SENS EEPROM DFN-8 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 1POS INLINE SKT datasheet.pdf
4.25G DWDM TOSA 80KM FINISAR datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.2 OHM 5% 300W datasheet.pdf