Stackpole Electronics Inc. RC14JT51R0
RC14JT51R0 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT51R0
Brief Description
RES 51 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT51R0.pdf
Availability of RC14JT51R0
QUANTITY
RC14JT51R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT51R0
Internal Part NumberEIS-RC14JT51R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT51R0
Related LinksRC14J, RC14JT51R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT51R0 Details Description
Related parts for RC14JT51R0
IC REG CTRLR BUCK BST PWM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
MINI-PV CRIMP-WIRE RCPT 22-26AWG datasheet.pdf
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE datasheet.pdf
EVALUATION KIT FOR DS8005 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.8A 39 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 5NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf