Stackpole Electronics Inc. RC14JT620R
RC14JT620R picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT620R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 620 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT620R.pdf
Availability of RC14JT620R
QUANTITY
RC14JT620R Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT620R
Internal Part NumberEIS-RC14JT620R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)620
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT620R
Related LinksRC14J, RC14JT620R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT620R Details Description
Related parts for RC14JT620R
CONN PLUG 3POS 3MM SGL PANEL MNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
IC COMP BICMOS R-R MCRPWR 8SOIC datasheet.pdf
RES 820 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 250MW TO236AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
RES 6.42 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 56UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf