Stackpole Electronics Inc. RC14JT7R50
RC14JT7R50 picture photo
Mfg. Part Number
RC14JT7R50
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 7.5 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
RC14JT7R50.pdf
Availability of RC14JT7R50
QUANTITY
RC14JT7R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RC14JT7R50
Internal Part NumberEIS-RC14JT7R50
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Featured ProductRC Series Carbon Composition Axial Leaded Resistors
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRC
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Composition
FeaturesNon-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RC14JT7R50
Related LinksRC14J, RC14JT7R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RC14JT7R50 Details Description
Related parts for RC14JT7R50
FIXED IND 6.8UH 27A 4 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC NVSRAM 8MBIT 25NS 54TSOP datasheet.pdf
CAP CER 2.9PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V IN 24V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
TOP SHOE BUSHING (MTA-105) datasheet.pdf
SOCKETSOLDERING TERMINAL SOCKET datasheet.pdf
RES 52 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 510MA 600 MOHM datasheet.pdf